محل تبلیغات شما
نامها، لقبها و کنیه های امامان علیه السلام هر یک گویای پیام خاصی هستند و القاب امام رضا علیه السلام
نیز این گونه است. البته بررسی وجه تسمیه و علت نامگذاری ها در این مجال نمی گنجد، ولی این دقت در مورد لقب خاص حضرت، یعنی رضا علیه السلام ضرورت دارد، زیرا برخی از مورخان این لقب را گزیده ی مأمون، برای
آن امام می دانند و معتقدند در پی پذیرش ولایتعهدی، امام رضا علیه السلام از سوی مأمون به این لقب،
ملقب شده است! ابن جریر طبری ضمن نقل حوادث سال 201 ه.ق چنین می نویسد:
در این سال مأمون، علی بن موسی بن جعفر علیه السلام را ولیعهد و خلیفه بعد از خود قرار داد و او را،
الرضی من آل محمد علیه السلام نامید.»
(1).
1- 10. تاریخ طبری 139: 7.
نظیر این عبارت، از ابن کثیر
(2) و نیز ابن اثیر
(3) وارد شده است. ابن خلدون به همین مطلب اشاره کرده ولی به جای الرضی من آل محمد صلی الله علیه و
آله»، الرضا من آل محمد صلی الله علیه و آله» آورده است.
(4).
2- 11. البدایه و النهایه 247: 10.
3- 12. الکامل 326: 6.
4- 13. تاریخ ابن خلدون 247: 3. البته رضی و رضا دو لقب جداگانه اند. (بحارالانوار 10: 49).

نقد و بررسی:
هر چند زمینه های ی و اجتماعی برای تحلیل یادشده همواره وجود داشته است، اما دلایل چندی وجود دارد که می نمایاند نامگذاری و تعیین لقب برای امام، موضوعی فراتر از این تحلیلها بوده است. این دلایل به دو
دسته تقسیم می شوند:
1 - دلایلی که تنها از دیدگاه شیعه و معتقدان به ولایت اهل بیت علیهم السلام قابل تبیین است و آن این که
نامها و لقبهای اهل بیت علیهم السلام از قبل به وسیله پیامبر صلی الله علیه و آله و چه بسا از طریق فرشته ی وحی تعیین شده اند، چنان که پیامبر صلی الله علیه و آله در تعیین نام حسن علیه السلام و
حسین علیه السلام فرمود:
ما کنت لأسبق ربی باسمه. (1).
در انتخاب نام، بر پروردگار پیشی نخواهم جست.
2 - دلایلی که با هر دیدگاه و عقیده ای ثمربخش و قانع کننده است، عبارت است از روایاتی که از امامان
پیشین صادر شده و درآنها به لقب رضا» تصریح شده است.
1- 14. معانی الاخبار 57.
منبع: کتاب امام علی بن موسی الرضا علیه السلام منادی توحید و امامت
نوشته محمدجواد معینی

صلح امام مجتبی علیه السلام یک وظیفه الهی:

مقام علمی حضرت ابوالفضل عباس سلام الله علیها

اربعین/آمدن جابر به كربلا در روز اربعین

علیه ,السلام ,لقب ,امام ,ابن ,رضا ,علیه السلام ,الله علیه ,علیه و ,صلی الله ,من آل

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

serojamport ✿☼✿☼► گرفته یاریم◄☼✿☼✿ پرورش قارچ اخبار سیاسی brookimomva فال حافظ {{ تعبیر و دیدگاهی جدید }} فوتبال برای همه و تلاش همه برای فوتبال sucessfully viatingjasi زندگی من my life